FAQs

  1. Co mam zrobić, jeśli chcę wprowadzić zmiany w mojej nieruchomości (np. zamontować klimatyzator, ogrodzić ogródek, itp.)?

Pilnujemy wszystkich zmian, aby utrzymać spójność naszego projektu, która jest najważniejszą i największą wartością tej przestrzeni.

Aby ułatwić ten proces, przygotowaliśmy Katalog Drobnych Zmian (link),w którym znajdują się wytyczne do drobnych zmian w wyglądzie zewnętrznym budynków, które zaakceptował architekt nadzorujący Miasteczko. Zmiany te nie wymagają specjalnej zgody, pod warunkiem zastosowania się do Katalogu.

Wszystkie inne zmiany w wyglądzie zewnętrznym nieruchomości wymagają każdorazowo wydania akceptacji przez Miasteczko Siewierz Jeziorna sp. z o.o. Aby taką zgodę uzyskać, należy wypełnić formularz (link) i wysłać go na adres mailowy: biuro[at]siewierzjeziorna.pl lub dostarczyć do Biura Zarządu. Do formularza należy załączyć zdjęcia/wizualizacje miejsca, które ma zostać zmienione oraz elementów, które chcesz zamontować.

 

2. Do kogo mam zgłosić się w razie awarii wody, prądu, itd.?

Każdą awarię występującą na terenach ogólnodostępnych (terenach należących do Miasteczka Siewierz Jeziorna, udostępnianych mieszkańcom) należy zgłosić do Administracji mailowo na adres: administracja[at]siewierzjeziorna.pl

Dostawcą energii elektrycznej na terenie Miasteczka jest Tauron Polska Energia, awarie należy zgłaszać pod nr tel: 991 lub na: www.tauron-dystrybucja.pl/wylaczenia/zglos-awarie

Dostawcą wody jest ZUWiK Siewierz, awarie należy zgłaszać telefonicznie pod nr tel: 32 67 41 338 lub mailowo na adres: zuwik@zuwik.pl

Awarie dotyczące budynków wielorodzinnych należy zgłaszać u administratora budynku – 
Dla-wspólnoty.pl, Grupa Biurowiec lub Metropolis Obsługa Nieruchomości - sprawdź, kto jest Twoim administratorem w gablocie informacyjnej przy wejściu

 

3. Jakie są rodzaje terenów w Miasteczku?

  • Części działek zabudowanych należące do właścicieli nieruchomości: budynki, ogródki, podjazdy, kwietniki, place zabaw, stojaki na rowery, śmietniki, chodniki przed domami i budynkami, itd.

Właściciel nieruchomości (w przypadku budynku wielorodzinnego wspólnota – administrator) ma obowiązek: zamiatania, odśnieżania, ogólnego utrzymania czystości, naprawy, oświetlenia, płacenia podatków, itd.

  • Obszary należące do Miasteczka Siewierz Jeziorna: chodniki, ulice, skwery, place zabaw, miejsca parkingowe, itd. (tzw. tereny ogólnodostępne)

    Tereny te są udostępnione wszystkim właścicielom nieruchomości na podstawie służebności zapisanej w Księdze Wieczystej każdej nieruchomości, w celu jej wykonywania na zasadach określonych przez Miasteczko Siewierz Jeziorna.

    Tereny te są ogólnodostępne, pod warunkiem przestrzegania Kodeksu Dobrego Sąsiedztwa (link do kodeksu) – regulaminu wewnętrznego Miasteczka Siewierz Jeziorna.

    Tereny są utrzymywane (odśnieżane, zamiatane, itd.) przez Miasteczko Siewierz Jeziorna na koszt wszystkich właścicieli nieruchomości w Miasteczku – miesięczna, fakturowana opłata w wysokości 1 zł/m2 (stawka na rok 2023) posiadanej nieruchomości z tytułu kosztów utrzymania miasta.

  •  Tereny publiczne oraz ulice należące do Miasta i Gminy Siewierz

Obowiązek utrzymania (odśnieżania, zamiatania, itd.) należy do Miasta i Gminy Siewierz.

 Obowiązek utrzymania (odśnieżania, zamiatania, itd.) chodników położonych przy drogach publicznych bezpośrednio przylegających do nieruchomości prywatnej należy do właścicieli nieruchomości prywatnej (w przypadku budynku wielorodzinnego wspólnoty – administratora)

 

  • Tereny niezabudowane, zajęte pod uprawy, place budowy, itd.

Wstęp na te tereny jest możliwy wyłącznie za zgodą właściciela terenu – Miasteczka Siewierz Jeziorna, dewelopera lub aktualnego posiadacza jak np. w przypadku Przystani Siewierz, zgodnie z oznakowaniem.

 

4. Co to jest opłata za utrzymanie terenów ogólnodostępnych?

 Wszyscy właściciele nieruchomości w Miasteczku Siewierz Jeziorna mają prawo do korzystania z „terenów ogólnodostępnych” tj. chodników, ulic, skwerów, placów zabaw, miejsc parkingowych itd. Prawo to zapisane jest w dziale I Księgi Wieczystej każdej nieruchomości. Tereny te stale ulegają rozszerzaniu, wraz z zabudową kolejnych kwartałów dzielnicy. Tereny te należą do spółki Miasteczko Siewierz Jeziorna (dawniej Chmielowskie sp. z o.o.), są utrzymywane (odśnieżane, zamiatane, koszone itd.) przez Miasteczko Siewierz Jeziorna na koszt wszystkich właścicieli nieruchomości i rozliczane za pomocą comiesięcznej faktury. Stawka na rok 2023 wynosi 1 zł/m2 posiadanej nieruchomości miesięcznie.

 

5. Jak będzie wyglądać Miasteczko Siewierz Jeziorna?

W północnej części Metropolia GZM, 20 minut od centrum Katowic, na obszarze około 130 ha powstaje miasto. Miasteczko Siewierz Jeziorna, dzielnica miasta Siewierz, zostało zaprojektowane podczas warsztatu partycypacyjnego Charette w 2008 roku przez międzynarodowy zespół architektów, któremu przewodniczył Maciej Mycielski Mycielski Architecture & Urbanism (MAU).

Na terenie dzielnicy zaplanowano zabudowę zarówno jedno, jak i wielorodzinną wraz z potrzebnymi usługami i handlem. Harmonię zabudowy określa Kod Architektoniczny przygotowany przez pracownię DPZ CoDesign - DPZ Europe (Duany Plater-Zyberk & Company). Kod architektoniczny to zbiór wytycznych dla architektów i deweloperów zaangażowanych w projekt tworzenia dzielnicy Miasteczko Siewierz Jeziorna. Wytyczne te pozwalają architektom i projektantom na opracowanie swoich indywidualnych projektów, kierując jednocześnie proces twórczy ku stworzeniu harmonijnej całości, zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, Masterplanem i Planem Regulacyjnym Zabudowy. Na podstawie powyższych dokumentów dzielnica rozwija się od 2014 roku.

Pośrodku Miasteczka zaplanowano park centralny, a wzdłuż trasy Katowice – Częstochowa pas dla biznesu, handlu i usług. Aktualnie mieszka tutaj około 1500 osób oraz funkcjonuje szereg usług.

Zobacz film prezentujący przyszłość miasteczka.

6. Gdzie mogę dowiedzieć się kto jest moim administratorem?

Informacje o tym, kto zarządza danym obiektem znajdują się w gablocie informacyjnej przy wejściu do każdego budynku. Do obowiązków administratora budynku należą wszystkie prace związane z bieżącym utrzymaniem tj.: zapewnienie czystości i bezpieczeństwa, usuwanie awarii, kontrole stanu technicznego, prace konserwatorskie itp.

 

7. Co to jest Stowarzyszenie Miasta Zrównoważonego Siewierz Jeziorna i dlaczego warto do niego wstąpić?

Stowarzyszenie zostało powołane z myślą o mieszkańcach Miasteczka Siewierz Jeziorna. Jego podstawowym zadaniem jest tworzenie społeczności i postaw demokratycznych poprzez inicjatywy społeczne, takie jak wspólne imprezy sąsiedzkie czy inne przedsięwzięcia mające na celu poprawę jakości życia. Celem powołanego Stowarzyszenia, jest wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju: społecznego, kulturalnego i gospodarczego społeczności Miasteczka. Każdy właściciel domu czy mieszkania w Miasteczku może dołączyć do Stowarzyszenia i aktywnie uczestniczyć w tworzeniu zrównoważonej dzielnicy. Stowarzyszenie podejmuje się także wspierania i upowszechniania rekreacji i kultury fizycznej poprzez m.in. organizację wydarzeń kulturalnych oraz budowę terenów zielonych, boisk sportowych i placów zabaw dla dzieci.

8. Jakie usługi są dostępne w Miasteczku Siewierz Jeziorna?

Na terenie dzielnicy działa obecnie sklep spożywczy Odido, piekarnia i kawiarnia, przedszkole i żłobek Jezioraczek, salon kosmetyczny Manufaktura Urody oraz Przystań Siewierz nad jeziorem. Można u nas skorzystać również z usług zaprzyjaźnionych firm, takich jak Kriss Kross oferujący usługi transportu osobowego i wiele innych.

 

9. Jakie udogodnienia dla mieszkańców oferuje dzielnica?

Miasteczko Siewierz Jeziorna to nie tylko budynki i ulice. To również Przystań Siewierz nad jeziorem z piaszczystą plażą, duży plac zabaw, boisko do piłki nożnej, na którym trenuje lokalny klub UKS Jeziorna, Psia Łąka i mnóstwo ścieżek biegowych. W sezonie letnim całkiem dużo się u nas dzieje. Organizujemy coroczny bieg o puchar Miasteczka, regaty dla młodych żeglarzy czy kino letnie. Dbamy też o otaczającą nas przyrodę – sadzimy drzewa i uczestniczymy w akcji sprzątania świata. W każdą niedzielę o 12:00 w odbywają się u nas Msze św. – zimą w Biurze Zarządu, a latem w plenerze, w miejscu, gdzie w przyszłości będzie stał kościół.

 

10.  Gdzie mogę wyrzucić śmieci ponadwymiarowe?

Odbiór gabarytów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z terenu nieruchomości na terenie Gminy Siewierz następuje raz w roku. W innym terminie śmieci ponadwymiarowe należy zawieźć osobiście do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u), który mieści się przy ul. Cmentarnej w Siewierzu.

 

Harmonogram odbioru odpadów można sprawdzić tutaj: www.siewierz.pl/miasto/gospodarowanie-odpadami